pl  |  en

Bruksizm

 

aaa2_1

 

 Celem leczenia jest ograniczenie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, a w efekcie eliminacja mimowolnego zaciskania szczęki i zgrzytania zębami. Umożliwiają to iniekcje toksyny botulinowej.

 

Bruksizm to nadczynność mięśni żwaczy. Problem ten dotyczy coraz większej ilości pacjentów. Bezpośrednią przyczyną zaciskania szczęki jest nadmierna aktywność mięśni żwaczy. Zazwyczaj przyczyna tego zjawiska nie jest znana, ani jednoznaczna. Zakłada się, że do występowania objawów przyczynia się niski poziom odporności na stres i wady zgryzu.

Z uwagi na fakt, iż jego objawy  w postaci zgrzytania i zaciskania zębów, występują głównie w nocy, często są one niezauważalne przez pacjentów. Nieleczony bruksizm prowadzi do przewlekłych bólów głowy, ścierania zębów, pękania szkliwa, chorób przyzębia oraz zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym. O zabiegu warto pomyśleć również w celu wyeliminowania asymetrii w intensywności pracy mięśni żwaczy, mającej wpływ na estetykę twarzy. Istotnym wskazaniem do podjęcia leczenia są też przyczyny społeczne tj. dla wyeliminowania zaburzeń snu u partnera wywołanymi mimowolnym zgrzytaniem zębów.

Celem leczenia jest ograniczenie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, a w efekcie eliminacja mimowolnego zaciskania szczęki.