pl  |  en

Blizny

 

aaa_1

 

 Celem leczenia zabiegowego jest zniwelowanie blizny poprzez jej spłycenie i poprawę elastyczności. Umożliwia to zastosowanie lasera frakcyjnego, mezoterapii DermaPen oraz wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.

 

Niezależnie od przyczyny powstania, blizna to zmiana skórna będąca następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku przez tkankę łączną włóknistą. Najczęstsze blizny, z którymi mamy do czynienia to blizny potrądzikowe, blizny po oparzeniu i blizny po szyciu chirurgicznym. Specyficznym rodzajem blizny jest keloid (bliznowiec). Występuje ona, gdy ilość tkanki łącznej jest większa niż ilość tkanki zniszczonej przez uraz. Poza defektem estetycznym, który to niejednokrotnie stanowi duży problem psychologiczny, niektóre z blizn mogą być także przyczyna dolegliwości bólowych lub też ograniczenia ruchomości.

Celem leczenia blizn jest poprawa ich wyglądu poprzez ich rozjaśnienie, spłycenie ich głębokości oraz poprawę elastyczności skóry w miejscu dotkniętym zmianą. Aby osiągnąć zamierzony efekt wymagane jest kilka zabiegów, a dobór odpowiedniej terapii uwarunkowany jest rodzajem blizny. Należy pamiętać, że jedynym sposobem całkowitego usunięcia blizny jej chirurgiczne wycięcie. Metody niechirurgiczne pozwalają na zminimalizowanie ich widoczności.