Celem korekty zmarszczek jest ich spłycenie lub też całkowita likwidacja. Umożliwia to zastosowanie iniekcji toksyny botulinowej, lasera frakcyjnego, mezoterapii igłowej i DermaPen, peelingów chemicznych i medycznych oraz wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.
Zmarszczki to załamania i deformacje powierzchni skóry. Powstają one w wyniku uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych w przebiegu procesu starzenia się skóry. Do czynienia z pierwszymi zmarszczkami mamy już zwykle około 25 roku życia, a proces ich powstawania może przyspieszać: nasilona mimika twarzy, nieodpowiedni tryb życia (palenie papierosów, dieta, alkohol, stres), zaburzenia hormonalne oraz czynniki zewnętrzne - zwłaszcza nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Przyczyną występowania zmarszczek mimicznych jest nadmierna praca mięśni mimicznych. Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze, ponieważ są konsekwencją naturalnych ruchów twarzy m. in. mrużenia oczu, uśmiechania się czy ruchu brwi. Obliczono, że każdego dnia skóra na twarzy człowieka marszczy się około 15 tys. razy.
Przyczyną występowania zmarszczek statycznych i bruzd jest m.in. zmniejszanie się poziomu kwasu hialuronowego w skórze. Kwas hialuronowy to fizjologicznie występujący w organizmie polisacharyd, którego głównym zadaniem jest wiązanie i magazynowanie wody w tkankach. Z upływem lat dochodzi do zmniejszenia się poziomu kwasu hialuronowego przez co skóra staje się mniej nawilżona, wiotka i sucha, co w konsekwencji prowadzi do powstawania zmarszczek i bruzd. Ważnym czynnikiem prowadzącym do powstawania zmarszczek jest również osłabienie włókien kolagenowych tworzących „konstrukcję nośną” skóry. W wyniku tego dochodzi do jej wiotczenia i spadku objętości, co w konsekwencji powoduje pojawienie się głębokich bruzd.
Warto również wspomnieć o procesie fotostarzenia tj. przedwczesnym procesie starzenia się skóry, spowodowanym negatywnym wpływem czynników środowiskowych, zwłaszcza promieniowania słonecznego. Pod jego wpływem następuje nadprodukcja wolnych rodników, a kolagen zawarty w skórze ulega stopniowemu zniszczeniu.
Cel leczenia jest ściśle związany z rodzajem zmarszczek i przyczyną ich powstawiania – jednak ze względu na współwystępowanie różnych rodzajów zmarszczek najczęściej terapia przyjmuje postać zabiegów połączonych dedykowanych osłabieniu działania mięśni mimicznych, wypełnieniu istniejących ubytków oraz poprawie gęstości skóry poprzez aktywizację produkcji kolagenu typu III.