pl  |  en
Strona główna Wskazania Przebarwienia

Przebarwienia

 

aaa8

 

Celem leczenia przebarwień jest zmniejszenie ich widoczności lub ich całkowite usunięcie. Umożliwia to zastosowanie peelingów medycznych oraz chemicznych, a także mezoterapii DermaPen.

 

Przebarwienia są to różnego kształtu, wielkości i koloru płaskie plamy, powstające w wyniku miejscowego gromadzenia się nadmiernych ilości barwnika skóry - melaniny. Zmiany te najczęściej dotyczą kobiet i lokalizują się w obrębie twarzy. Najczęściej przebarwienia powstają w wyniku przenikania promieni UV przez naskórek, co stymuluje pracę komórek pigmentacyjnych skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować, że niektóre z tych melanocytów ulegną trwałym zaburzeniom i zaczną wydzielać nieprzerwanie znaczne ilości melaniny. Miejscowe gromadzenie nadmiernych ilości melaniny prowadzi do powstawania małych, okrągłych i płaskich plam na skórze – od jasno do ciemno brązowych pojawiających się przede wszystkim na skórze twarzy – w okolicy czoła, policzków, brody lub ust.
Należy pokreślić, że wraz ze starzeniem się naszych komórek ryzyko hiperpigmentacji wzrasta.
Inne przyczyny powstawania przebarwień to: leki (np. antykoncepcyjne), zioła fotouczulające (np. dziurawiec), preparaty na bazie alkoholu. Mogą również powstać na skutek ciąży, schorzeń wątroby, nadczynności tarczycy czy też niedoczynności kory nadnerczy, ale także jako efekt uboczny zmian zapalnych, najczęściej w przebiegu trądziku.