pl  |  en

Trądzik

 

aaa12

 

Celem leczenia trądziku jest ograniczenie występowania zmian aktywnych oraz redukcja blizn i przebarwień potrądzikowych. Umożliwia to zastosowanie peelingów chemicznych, lasera frakcyjnego, mezoterapii DermaPen, oraz peelingów medycznych i Pixel Peel.

 

Trądzik pospolity jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Zmiany zwykle występują w okresie dojrzewania, aczkolwiek coraz częściej obserwuje się je również u osób po 30 roku życia (trądzik dorosłych). W większości przypadków zmiany maja łagodny przebieg, jednak u niektórych chorych występują ciężkie postacie zapalne, pozostawiające po sobie często ślady w postaci blizn i przebarwień. Zmiany trądzikowe głównie lokalizują się  na twarzy, ramionach, dekolcie i plecach. W etiopatogenezie zmian bierze udział szereg czynników takich jak: P. acne, uwarunkowania genetyczne, leki, zaburzenia hormonalne czy też dieta.

Trądzik wieku dorosłego są to zmiany trądzikowe, które dotyczą osób po 30 roku życia. U części pacjentów zmiany stanowią formę przetrwałą z okresu dojrzewania, u innych problem ten po raz pierwszy pojawia się w dorosłym wieku. Schorzenie to dotyczy coraz większej liczby osób, zwłaszcza kobiet. Z uwagi na jego oporność na leczenie, stanowi coraz większy problem terapeutyczny. Obraz kliniczny odbiega od tego obserwowanego w trądziku młodzieńczym. Mniej jest tzw. zaskórników, czyli zmian przebiegających bez towarzyszącego stanu zapalnego. Częściej występują natomiast zmiany zapalne w postaci grudek, krost oraz nacieków, które bardzo często prowadzą do powstawania blizn oraz przebarwień. Charakterystyczna jest również ich lokalizacja: w dolnej części twarzy, typowo na brodzie, szyi i okolicy żuchwy, zmiany mogą pojawić się również na plecach, szyi i dekolcie.

Celem leczenia trądziku jest likwidacja istniejących zmian oraz zahamowanie powstawania nowych. Aby uniknąć trwały uszkodzeń w postaci blizn potrądzikowych oraz przebarwień pozapalnych bardzo istotna jest dobra współpraca dermatologa i kosmetologa.